Západní oblast Korsiky

Tato oblast Korsiky je charakteristická nejbarevnějšími plážemi na ostrově, což je způsobeno různě barevnými oblázky. Je vyhledávanou turistickou oblastí s rozsáhlými skalisky podél moře a řadou příležitostí k provozování vodních sportů. Nachází se zde řada měst, která nemají korsický původ, a která si zachovávají tvář a tradice svého zakládajícího národa. Na západním pobřeží je velmi silný vliv a návaznost na Napoleona Bonaparta.

Ajaccio

Dnešní hlavní město Korsiky se nachází v oblasti barevných oblázkových pláží, lemovaných žulovými bizardními skalisky. Je to oblast moderních turistických středisek, ideálních pro vodní sporty a dovolenou u moře.

Ajaccio bylo založeno Řeky již roku 564 př.n.l., ale až do roku 1811 nenabývalo většího významu. Jeho rozkvět přišel až potom, co se stalo hlavním městem Korsiky. Nyní je Ajaccio důležitým přístavem, kde se realizuje nejen hojný obchodní, ale také cestovní ruch. Je zde patrný silný vliv korsického rodáka Napoleona Bonaparta, který má své sochy a různé pamětihodnosti rozseté po celém městě. Nejstarší Napoleonovu sochu z roku 1850 můžeme vidět na náměstí Place Foch, kde dominuje velké kašně s několika vodotrysky a je vyobrazen ve společnosti čtyř lvů.

Dům, kde se Bonaparte narodil stojí v ulici St-Charles, ale přestože zaplatíte drahé vstupné, příliš z něho neuvidíte. Můžete místo toho navštívit katedrálu, která se datuje do 16. století, a které vévodí barokní oltář – dar od Napoleonovy sestry Elisy. V případě, že budete chtít jít po dalších stopách historie Napoleona Bonaparta, doporučujeme navštívit Chapelle Impériale, kde se nachází hrobka rodiny Bonapartů.

Dominantou města je strážní věž Tour de la Parata, která vás zaujme nejenom tvarem, který připomíná dvacetimetrovou šachovou figurku, ale také tím, že do ní nevede žádný vchod. Nejedná se však o architektonický omyl. Otvor do věže se nachází ve výšce asi 9 metrů, kam se příslušníci stráže šplhali po provazovém žebříku.

Zajímavým dobrodružstvím je výlet na čtyři tzv. Krvavé ostrovy (Iles Sanguinaires), které se nacházejí za mysem, a které bývaly obývány piráty a jinými psanci. Každý z ostrovů je opatřen různými kapličkami a majáky. Navzdory své pohnuté minulosti jsou ostrovy vyhledávanou potápěčskou destinací, kterou si oblíbili taktéž surfaři a jachtaři.

Ajaccio má hojný počet oblázkových pláží, které mohou turisté využívat poměrně dlouhou dobu v roce. Sluneční svit sem totiž dopadá 3000 hodin v roce, a i v zimě je teplota velmi příjemná, a málokdy klesne pod 14° C. To ale není překážkou k tomu, abyste odtud nemohli pozorovat zasněžené vrcholky okolních hor, které vytvoří s průzračným mořem, plážemi a okolní bujnou vegetací tu správnou atmosféru.

Porto

Porto je pro turisty zajímavé tím, že jeho pláže jsou velmi rozmanitých barev. Způsobují to různě barevné oblázky, které dávají plážím jejich specifický ráz. Porto je vyhledávaným turistickým střediskem, protože nabízí průzračné moře, krajinu s bujnou vegetací a spoustu možností pro vodní i společenské vyžití. Oblíbenou aktivitou je skálolezectví a potápění.

Ve městě Porto najdete spoustu odkazů, které tu po sobě zanechali Janované. Jedná se například o velkou strážní věž se čtvercovým půdorysem, kterou naleznete v místě, kde se vlévá řeka do moře. Je odtud překrásný výhled na okolní krajinu a divokou přírodu. Dalším janovským lákadlem je most přes řeku Porto, nacházející se v blízkosti malé vesničky Ota, a který ve středověku plnil funkci obchodní cesty, spojující západní a východní pobřeží. Dnes je tato stezka víceméně zarostlá, ale je součástí turistické túry, která vede přes mostek v Otě.

Od mostku se dostanete také do přírodních lázní Piscia d´Aitone, ke kterým vede cesta přes soutěsku Spelunca a vísku v horách Evisa. Dále je možné pokračovat až na Col de Verghio, známé korsické horské sedlo. Letní sezona je v Portu velmi oblíbená, a středisko je na ni také velmi dobře připraveno. Je plné luxusních hotelů a butiků, restaurací, kaváren, dílen s různými pamětními předměty a výrobou šperků a jiných doplňků z perleti a různých korálů.

Zvláštností tohoto turistického střediska je, že zde chybí kostel, což je na křesťansky orientovanou Korsiku nezvyklé. Ubytování za relativně nízké ceny se zde nabízejí mimo sezonu. Není také divu, protože slunečních paprsků si město během zimní sezony moc neužije, a to díky vysokým a strmým skalním věžím, které slunečním paprskům brání.

Piana

O této malé vesničce se zmíníme z toho důvodu, že se může pochlubit přízviskem „nejkrásnější vesnice Francie“. Je to malebná obec, která vás svým uspořádáním a výhledy na okolní skály v Calanche, horské hřebeny a divokou přírodu jistě velmi zaujme. Z vesnice je možné vyjít také na vrchol Capo Rosso, nebo se můžete vydat k plážím Arone. Vesnička je poměrně živá, v okolí kostela se shlukují místní, takže budete svědky jejich každodenního nerušeného života nebo toho, jak se věnují oblíbené francouzské zábavě, hře pétanque.

Cargese

Cargese je malebná vesnička, tyčící se na skále nad mořem na západním pobřeží Korsiky. Díky svým dlouhým plážím se stala zejména v poslední době turisticky zajímavou oblastí, která si ale zachovává svůj původní ráz, který tu zanechali Řekové, když ji v roce 1676 založili. Dodnes je zde patrná řecká minulost, protože řecké tradice a obyčeje se zde stále dodržují.

Dominantou Cargese jsou dva kostely, stojící vedle sebe. Jeden je však křesťanský, a druhý pravoslavný, bohatě dekorovaný. Cargese je turisticky vyhledávaná, protože zajišťuje návštěvníkům hojnou zábavu. Je zde řada obchodů, restaurací, kde nabízejí skvělou korsickou kuchyni, kaváren a dílen s tradičními předměty. Pořádají se zde také časté umělecké výstavy a zejména o Velikonocích zde budete svědky velkolepého tradičního křesťanského průvodu a dalších poutí. Z vesničky je možné navštívit přírodní rezervace Calanche a Scandola, kam vás zavezou z přístavu v Cargese motorové čluny.

Vico

Toto vnitrozemské městečko na západě ostrova bylo založeno pány z Istrie, které ho po dlouhou dobu spravovali a dodnes se zde dochovaly zbytky hradeb. Nejrušnějším místem ve městě je hlavní třída plná obchůdků, tržišť se zeleninou nebo rybami, hospůdek a kaváren, které slouží místním také jako místo odpoledního setkávání.

Dominantou náměstí je socha Pascala Paoliho, jediného korsického prezidenta a zakladatele korsické univerzity. Nad městem se tyčí klášter řádu Františkánů, v jehož útrobách se nachází vzácný krucifix datovaný do 14. století. Klášter je i v současnosti funkční.

Pokud si vyrazíte i mimo město, jistě vám stojí za návštěvu nedaleké moderní termální lázně Thermes Guagno, které leží v blízkosti řeky Liamone. Řeka poskytuje mnoho příležitostí ke sportovním aktivitám a okolí plné bujné zelené přírody je vhodné k výletům na kole. Z Vica se také dostanete k horským jezerům, které se nacházejí mezi Col de Vizzavona a Col de Verghio. Velmi pěkné je horské jezero Creno, jehož hladinu pokrývají růžové a bíle lekníny.


Korsika dovolená| korsika dovolená|