Vnitrozemí Korsiky

Vnitrozemí Korsiky je hornaté, čemuž odpovídají vysoké horské vrcholy a četná horská jezera a tůně. V salaších žijí pastevci a chovatelé dobytka, kteří stále využívají staré pastevecké stezky. Nachází se tu i nejvyšší hora Korsiky Monte Cinto.

Corte

Město Corte leží v samém středu Korsiky. Má ideální polohu, protože leží na soutoku čtyř korsických řek a uprostřed překrásné přírody. Je sídlem jediné korsické stejnojmenné univerzity. Ještě v jedné věci si toto město udržuje prvenství. Kromě univerzity je také sídlem jediné citadely na ostrově, která byla postavena ve vnitrozemí. Zbudována byla roku 1419 na popud aragonských králů.

Na významu Corte získalo díky korsickému humanistovi Pascalu Paolimu, zakladateli univerzity, který město pozvedl nejenom na město univerzitní, ale také na hlavní město celé Korsiky. To platilo od roku 1755 do 1769. Z této doby pocházejí také historické univerzitní budovy.

Stará část města není příliš atraktivní, tvoří ji ne příliš udržované různě barevné domy, ale za to zde narazíte na tradiční keramické dílny a řemeslné stánky. Zážitkem pro vás bude i návštěva Muzea Korsiky, kde se o ostrově dozvíte mnoho zajímavostí a detailů, a také budete nadšeni jeho prostředím, protože od roku 1998 bylo jeho sídlo přeneseno do staré citadely, která byla za tímto účelem zrekonstruována.

Pokud si budete chtít vyrazit do okolí Corte, jistě se nudit nebudete. Naleznete zde spoustu zajímavých aktivit a přírodních krás, které vás beze sporu nadchnou. Jednou z nich je kaňon řeky Tavignano, jedné ze čtyř řek, na kterých Corte leží, která je ideální k provozování pěší turistiky a ideálním místem ke koupání. Hojně navštěvovaný je také kaňon Santa Regina, nacházející se na toku řeky Golo nebo kaňon řeky Restonica, odkud můžete vystoupat na známý vrchol Monte Rotondo.

Monte Cinto

Přestože je výstup na vrchol Monte Cinto poměrně náročný a ne zrovna příjemný, turisté si nenechají většinou ujít příležitost vystoupit na tuto nejvyšší horu Korsiky. I přes výškové prvenství není ale nejoblíbenějším cílem horolezeckých skupin, protože nenabízí takové množství atraktivit, jako jiné vrcholy Korsiky.

Na cestě k vrcholu se můžete zastavit u malé vesnice jménem Lozzi, která z výšky 1100 m.n.m. nabízí úžasné výhledy do okolí. Jinak na zájem turistů není příliš připravena, tudíž si v ní ani nic moc nekoupíte. Větší služby naleznete v městečku Calacuccia, kde se nalézá přehradní nádrž, a po cestě tam vaší pozornosti neujde františkánský klášter, který je stále ještě funkční. Tato oblast nabízí spoustu možností pro cyklisty a horské túry, a také lezení po skalách.

Divokou a neporušenou přírodu si můžete užít v kaňonech Ruda, v blízkosti vesnice Corscia, a také v kaňonu řeky Erco, kde na vás dýchne středověká minulost v podobě dochovaných mostů a opuštěných křížů. Nejvíce si zde užijí milovníci vysokohorské turistiky, kteří mohou podniknout cestu na vrchol Monte Cinto ze všech světových stran.

Nejkratší trasa k vrcholu vede z jihu, a cesta nahoru a zpět zabere asi 8 hodin. Poměrně oblíbená trasa je ze severu a trvá okolo 12 hodin, od západu 10 hodin a od východu 13 hodin, přičemž výstup na vrchol je zde velmi obtížný, a často nedostatečně značený.

Paglia Orba

Daleko oblíbenějším než nejvyšší hora Korsiky Monte Cinto je vrchol Paglia Orba, dosahující výše 2525 m.n.m. Díky svému pravidelnému a dokonalému tvaru, který můžete obdivovat z každé světové strany si vysloužil přezdívku „korsický Matterhorn“.

Paglia Orbia je velmi oblíbeným cílem horolezců a skálolezců, kterým poskytuje velkou dávku vzrušení a adrenalinu, protože musejí překonávat velkou pevnost a členitost skal, které jim cestu na vrchol mohou značně znepříjemnit. Normálním turistům se samostatný výstup na vrchol nedoporučuje, měli byste využít služeb zkušeného horského vůdce, který i vás dovede na úchvatnou podívanou, která se vám naskytne proraženým oknem ve skalnatém masivu Capo Tafonato, které je největší na celé Korsice, a kterému se přezdívá Ďáblovo okno.

Ať už se vydáte vrchol hory nebo podniknete túru pouze okolo ní, vždy se vám naskytnou krásné pohledy na okolní přírodu a borovicový porost i bohaté rostlinstvo. Překrásný pohled na vrchol Paglia Orba je z kaskád řek Golo, Vir a Fango nebo z přehradní nádrže Calacuccia. Zaujme vás jistě i návštěva přímořské rezervace Scandola, kde hnízdí orli.

Doporučujeme: levné letenky


Korsika dovolená| korsika dovolená|