Severozápadní oblast Korsiky

Tato oblast Korsiky disponuje nejdelšími plážemi na ostrově, má rozvinutý turistický ruch a spoustu přírodních krás. Povrch je pokryt velkým množstvím jehličnatého porostu a subtropickými zahradami u pobřeží, které dávají ostrovu pravou exotickou tvář. Je také charakteristické dvěma městy, které spolu soupeří o rodné místo mořeplavce Kryštofa Kolumba.

Calvi

Základy města Calvi položili Janované již ve 13. století, kdy se z něho stal velmi důležitý přístav. V tomto období byla také vystavěna velká citadela, která se stala dominantou města. Městu Calvi je přisuzováno místo narození slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba, ale ačkoli o tom nikdo z místních lidí nepochybuje, dějiny v tomhle ohledu za jedno nejsou a za možné Kolumbovo rodiště pokládají i Janov.

Svár mezi oběma městy se táhne již více než 500 let, a díky nešťastnému požáru, který postihl Calvi v roce 1481, zmizela v plamenech také matrika a sní i důležité důkazy. Historicky je Calvi poměrně bohaté. Vrylo se do paměti i další slavnou osobností, kterou byl britský admirál Nelson. V námořní bitvě zde totiž přišel o oko.

Ve své době bylo Calvi významným centrem obchodu zejména se Španělskem a africkými státy, dnes je oblíbeným turistickým letoviskem zejména italských návštěvníků.

Církevní památky si zde můžete také prohlédnout. Zaujme vás jistě jak kostel Église Saint-Jean-Baptiste, tak i Église Sainte-Marie-Majeure, na jehož místě stávala kaple ze 4. století, a kde se dnes díky dobré akustice pořádají koncerty. Sehnat v Calvi ubytování nebudete mít problém, a najít si místo na pláži také ne. Pláže Calvi jsou písečné a dlouhé okolo 5 km. Ideálním výletem pro vás bude plavba výletní lodí do Scandola a Girolata, dvou přírodních rezervací.

Cascades des Anglais a Col de Vizzavona

Sice vnitrozemské, ale velmi navštěvované Anglické kaskády jsou velmi oblíbeným turistickým cílem. Horské hřebeny a neporušená příroda lákaly zejména anglické aristokraty již na přelomu 19. století. V této době byla jejich touha vystavět si svá honosná sídla na tak romantickém místě vyslyšena, kdy byly horské vrcholky Vizzavony zpřístupněny železnicí, a tím páde i turistům.

Turisté velmi rádi navštěvují divokou horskou řeku Agnone, na níž se nacházejí četné vodopády, vany a tůně, v délce asi 5 km, které proud řeky postupem času vymlel. Atmosféru vám doladí borovicový porost, který řeku lemuje a poskytuje příjemný klid a stín jako stvořený pro vycházky nebo pikniky v přírodě.

Col de Vizzavona, nejznámější horské sedlo Korsiky, tyčící se do výše 1163 m.n.m., bývalo velmi oblíbenou turistickou lokalitou právě proto, že bývalo sídlem anglické vyšší vrstvy a jejich luxusní sídla přitahovaly pozornost široké veřejnosti. Krize ve třicátých letech ale odstartovala postupnou ztrátu na významu, a za poslední léta došlo k patrnému chátrání nejenom sídel, ale celé oblasti včetně restaurací a ubytovacích zařízeních.

V současnosti jsou ale podnikána opatření vedoucí k opětovnému zvýšení atraktivity daného místa a řada hotelů byla restaurována. Okolí horského sedla je velmi pěkné a plné všelijaké zvěře. Můžete se vydat na vrchol Monte d´Oro nebo k již zmíněným Anglickým kaskádám. Také vás zaujmou nekonečné břehy řeky Gavony a vesnička Bocognano, v jejíž blízkosti se nachází nejdelší korsický vodopád Cascade du Voile de la Mariée, a také kaňon Richiusa, který je považován za nejdivočejší na celé Korsice a láká přítomné k dobrodružným vodním aktivitám.

Col de Verghio

Toto 1477 m vysoké horské sedlo patří k jedním z nejvýše položených míst na Korsice. Oplývá tudíž znamenitým výhledem na okolní krajinu a pokud je dobrá viditelnost, je možné dohlédnout na skály obklopující Porto nebo na horského velikána Monte Rotondo. Dominantou Col de Verghia je mohutná žulová socha v nadživotní velikosti. V zimě se zde můžete věnovat zimním radovánkám včetně sjezdového lyžování.

Doporučujeme: levné letenky


Korsika dovolená| korsika dovolená|