Severní oblast Korsiky

Severní pobřeží Korsiky se někdy přezdívá zapomenutý kraj, protože na rozdíl od ostatních středisek je toto téměř liduprázdné, bez turistických návštěvníků. Je zde bujná vegetace a četné horské hřebeny, pokryté zeleným porostem. Pláže mají velmi rozmanité barvy, od bílých po velmi tmavé, až černé. Severní oblast Korsiky je díky své poloze, těsné blízkosti evropské pevniny, opatřena velkým množstvím strážních věží, a také církevních staveb.

Bastia

Bastia bývala až do roku 1811 hlavním městem Korsiky, a také největším městem na ostrově. Historie Bastie ja ovlivněna italskou intervencí, protože bylo město ve 14. století založeno janovským guvernérem. Protože Bastia leží na východním pobřeží, které je převážně zemědělské, tvoří v této oblasti Korsiky významné obchodní středisko. Je také docela rušné, o restaurace a kavárny zde není nouze a i ve večerních hodinách zde vládne čilá zábava.

Střed Bastii tvoří náměstí pojmenované Saint Nicholas, které z jednoho konce na druhý měří asi 300 m, a kousek vedle se tyčí bílá mramorová socha Napoleona III. Ve městě nesmí chybět tradiční citadela a rybářský přístav s malebnými domky. Pokud je dobrá viditelnost, lze z Bastie dohlédnout na slavný ostrov Elba, který byl po devět měsíců vězením Naopoleona Bonaparta nebo na další proslulý ostrov Monte Christo.

V Bastii byste měli navštívit rozlehlý kostel Église Saint-Jean-Baptiste, který se datuje do období baroka, a který je zdoben mramorem. Dále kostel Église Sainte-Marie v citadele, kterému dominuje socha Pany Marie, a ve kterém můžete díky jeho kvalitní akustice slyšet koncerty místních lidových souborů a vážné hudby. Bastia se zároveň může pochlubit tím, že v ní sídlí největší knihovna na celé Korsice, kterou hojně využívají zejména studenti univerzity v Corte.

Pro milovníky historie, a ještě ke všemu římské, doporučujeme navštívit pozůstatky římského města Marianna, které se nacházejí v blízkosti řeky Golo. Konkrétní budovy jsou již dnes neznatelné, dochovaly se pouze ruiny baziliky a části ulice.

Cap Corse

Cap Corse je nejsevernější cíp korsického pobřeží a od ostatních částí Korsiky se značně liší. Díky tomu, že má Cap Corse velmi blízko k evropské pevnině, vábilo mořeplavce již v dávných dobách. Tato oblast je osázena řadou starých domů, historických staveb, kostelů a velkým množstvím strážních věží, ze kterých se pozorovalo dění na moři i v okolí. Mezi nejméně časem znehodnocené patří věž Tour de Losse.

Tato oblast Korsiky je neuvěřitelně zelená, a příroda v této části ostrova je skutečně nádherná. Můžete si udělat romantickou vycházku do přístavu Erbalunga, šplhat po horských hřebenech nebo si udělat výlet do přírodní rezervace blízko přístavu Macinaggio.

Pláže v Cap Corse vás také jistě nadchnou, jejich povrch je z hrubšího písku nebo oblázků, za to hrají všemi barvami a výjimkou nejsou ani černé pláže, které naleznete poblíž mešího města Nonza. Není proto divu, že je tato oblast Korsiky velmi oblíbená, a ti, co ji jednou navštíví se sem rádi znovu vracejí. Jde ale spíše o individuální turisty, dobrodruhy nebo cyklisty, v žádném případě se nejedná o masovou záležitost.

V oblasti Cap Corse naleznete velmi zajímavá města, která si bez pochyby zaslouží vaši pozornost. Jsou jimi především městečka Nonza a Saint-Florent.

Nonza

Nonza je další z romantických míst v severním výběžku Korsiky, které je známé především díky černým oblázkům, které zbarvují pláže do tmava. Malebný nádech dává Nonze také její poloha. Městečko je obklopené pohořím a dominantu tvoří několik strážných věží, které se tyčí mezi břidlicovými střechami okolních domů. Je z nich překrásný výhled na moře, starobylé malebné městečko, barevná zemědělská pole a horská panoramata. Jistě oceníte, že toto místo je turisticky málo dotčené, tím pádem na vás dýchne tradičné atmosféra tohoto místa.

Saint-Florent

Městečko Saint-Florent na západním pobřeží Cap Corse bývalo kdysi malým a klidným rybářským přístavem. Dnes je díky ideálním podmínkám pro potápění a celkovou turistiku nejrychleji se rozvíjejícím turistickým střediskem na ostrově.

Jistě vás nadchne nově opravená citadela, tehdejší dílo Janovanů, a také procházka starobylými uličkami města se spoustou kavárniček a příjemných míst k posezení. Z pamětihodností, které toho přímořské městečko nabízí by vám neměla ujít katedrála Nebbio, která v minulosti bývala nejvýznamnější církevní stavbou na Korsice. Toto tehdejší sídlo pisánských biskupů je nejvhodnější navštívit v pracovní dny nebo zkraje večera, kdy je katedrála přístupná veřejnosti.

Saint-Florent vzniklo na místě starého města Nebbio, které zaniklo díky četným epidemiím, a bylo pojmenováno podle římského vojáka, který byl za svou křesťanskou víru umučen, a jeho tělo bylo mumifikováno a pohřbeno v katedrále. Pokud se vydáte do okolí, narazíte na četné megalitické stavby a další církevní památky.

Kromě hmotných staveb vás uchvátí četné vinice, ze kterých se produkuje nejkvalitnější vinná réva na ostrově, o čemž svědčí také spousta přítomných vinných sklípků. Nejznámější vinařskou oblastí je Patrimonio.

Doporučujeme: levné letenky


Korsika dovolená| korsika dovolená|