Jihozápadní oblast Korsiky

Jihozápadní oblast Korsiky se může pochlubit nejstarší historií, ale ne vždy zrovna šťastnou. Oblast je poznamenána silným nacionalistickým cítěním, které se projevovalo po desítky let krevní mstou a vyvražďováním příslušníků znepřátelených stran. Kromě této temné historie je tato oblast Korsiky místem nejstarších a nejvýznamnějších menhirických staveb na ostrově, které mají celosvětový význam. Nacházejí se zde četné přírodní rezervace a termální prameny, průzračné a čisté moře s mnohdy nedotknutými plážemi, a také je místem významných náboženských oslav a průvodů, zejména v období Velikonoc.

Sartene

Městečko Sartene, ležící ve vnitrozemí na západě ostrova, je známé především nejvýznamnějšími velikonočními oslavami na Korsice, které se nazývají Catenacciu. Pokud vás tahle podívaná neláká, Sartene vám nabídne mnoho dalších alternativ..

V centru staré části města, na náměstí Place-de-la-Libération se nachází katedrála Sainte-Marie, a také gotická věž, která se datuje do 12. století. Pokud máte rádi prastarou historii, navštivte prehistorické muzeum, které obsahuje rozsáhlou sbírku z oblasti Cauria, známá nálezem megalitických staveb.

Pokud jste milovníci aktivnější dovolené, vydejte se na naučnou stezku do hor, která vás zavede k opevnění Cucuruzzu, které bylo postaveno roku 1800 př.n.l. a sloužilo především pastevcům a chovatelům dobytka. Další opevnění Capula, ke kterému se také dostanete, bylo osídleno později, a díky tomu, že nebylo nikdy dobyto cizími kulturami, zachovává si svoji původní tvář a slouží jako zdroj mnoha informací.

Historie Sartene je poznamenána také již zmíněnou vendetou, tedy krevní mstou, která zuřila mezi rodinnými klany od roku 1815 po 33 let. Poté byla oficiálním zákonem zrušena a prohlášena za nezákonnou.

Cauria

Cauria je pro historii Korsiky velice významná, protože je místem nálezu prehistorických megalitických staveb. Jednou z nich je důležitý pohřební památník Dolmen Fontanaccia, který leží na náhorní plošině Cauria, a který byl díky hojnému ostružinovému porostu zapomenut a náhodně znovuobjeven v roce 1955.

Střechu svatyně tvoří 3500 kg těžký žulový monolit. V blízkosti se nacházejí další centra s megality, plošina Cicali a třímetrové monolity Rinaggiu, které pravděpodobně sloužily jako pohřebiště.

Oblast je bohatá také na menhirické stavby, datující se do období druhého tisíciletí př.n.l. Tyto tzv. „stojící kameny“ se nacházejí v lokalitě Stantari a jsou opatřeny obličeji a dokonce i zbraněmi. Největší naleziště menhirů ve středomořské oblasti se nachází v Palaggiu, pár kilometrů od pláží Tizzana.

Filitosa

Toto nejslavnější centrum prehistorických staveb na Korsice se nachází mezi Ajacciem a Sartene, a bylo objeveno v roce 1810. Smutné bohužel je, že tato studnice prastaré historie sloužila až do roku 1946 jako zdroj kamenů a stavebního materiálu, a práce na záchranu a zachování této oblasti započaly až po druhé světové válce.

Historie Filitosy je stará asi 8000 let. Nejstarší památky jsou z období 6. tisíciletí př.n.l., tedy z mladší doby kamenné. Nejpočetnější nálezy se poté datují do doby železné, do období 4. tisíciletí př.n.l. Nejmladší nálezy pocházejí z doby bronzové, a to z 1600 až 1500 př.n.l., ze které se dochovaly vysoké kamenné sochy a chrámy. Návštěva této oblasti pro vás bude tajemnou procházkou do minulosti, na které můžete díky tomu, že není přesně znám účel těchto staveb, popustit uzdu své fantazii.

Propriano

Tato donedávna ještě klidná rybářská vesnička ležící na západním pobřeží Korsiky je dnes jedním z center turistického ruchu a odpočinku. Je nejoblíbenější oblastí milovníků vodních sportů a zábavy také proto, že se zde nachází jediný aquapark na celé Korsice. Pláže jsou zde hrubé, obklopené žulovými tvarovanými skalisky. Navštívit můžete také horké lázně, které se nachází u řeky Tarava.

Roccapina

Roccapina je přírodní rezervace, která leží na trase mezi Bonifaciem a Sartene. Poskytuje ideální prostředí pro milovníky romantiky a osamělých zákoutí, které dotváří čisté modré moře, které je ideální pro potápěče, různě tvarovaná skaliska a také rozmanité rostlinné a živočišné druhy.

Zdejší pláže jsou vhodné pro rodiny s dětmi, protože jsou z velmi jemného písku. Moře je mělké, a tudíž i teplé. Pokud si uděláte vycházku směrem na jih po pláži, dojdete ke skalní zoo. Asi půl hodinky pěšky z Roccapiny, stezkou vedoucí přes horský hřeben, kterému vévodí skalní lev (Lion de Roccapina), narazíte na Erbaju, nudistickou, asi 2,5 km dlouhou pláž, tvořenou z hrubého písku, lemovanou velkými balvany.

Doporučujeme: levné letenky


Korsika dovolená| korsika dovolená|